MENU CLOSE

BAZA WIEDZY O WYPALENIU MACIERZYŃSKIM

Wypalenie zawodowe jest dobrze znanym terminem, który pierwszy raz został użyty w latach 70 ubiegłego wieku. Od 2021 roku wypalenie zawodowe wejdzie na oficjalną listę chorób, zaś pracownicy dotknięci wypaleniem będą mogli z tego tytułu udać się na terapię i urlop.

Jednocześnie wypalenie macierzyńskie jest nadal nowym zjawiskiem, które jeszcze nie doczekało się usankcjonowania medycznego czy społecznego.

Tymczasem kryteria diagnostyczne dla wypalenia zawodowego zdaje się spełniać duża grupa matek! Kryteria te to:

  • wyczerpanie wynikające z nadmiernych żądań;
  • dolegliwości fizyczne, takie jak bóle głowy, napięcie
  • bezsenność,
  • łatwość wybuchania złością i gniewem; labilność emocjonalna;
  • negatywne uczucia wobec pracy
  • negatywizm w myśleniu
  • zmniejszona wydajność

Jednocześnie badania dotyczące wypalenia macierzyńskiego / rodzicielskiego pokazują, że chociaż w obu przypadkach mówimy o „wypaleniu” to jednak równie dużo jest między nimi różnic co podobieństw.

Oto stworzona przeze mnie baza wiedzy o wypaleniu macierzyńskim / rodzicielskim. Mam nadzieje, że artykuły te pomoga Ci zrozumieć czym jest wypalenie macierzyńskie / rodzicielskie, określić czy się z nim zmagasz, a jeśli tak również wybrać najlepszą dla siebie formę wsparcia.

BAZA WIEDZY O WYPALENIU MACIERZYŃSKIM:

 WYPALENIE MACIERZYŃSKIE – CO TO TAKIEGO  – podstawowe informacje dotyczące wypalenia macierzyńskiego wraz z objawami

 CZY TO WYPALENIE MACIERZYŃSKIE? – odpowiedź na pytanie, które bardzo często wysyłacie mi w mejlach i wiadomościach prywatnych

DEPRESJA A WYPALENIE MACIERZYŃSKIE  – krótka informacja o różnicach między depresją a wypaleniem macierzyńskim

CZYNNIKI RYZYKA ROZWOJU WYPALENIA MACIERZYŃSKIEGO – czynniki ryzyka, czyli pewne wcześniejsze stany, choroby, doświadczenia, przejścia, które mogą sprawić, że dana osoba jest bardziej podatna na rozwój wypalenia macierzyńskiego

PIGUŁKA NA WYPALENIE MACIERZYŃSKIE  – Pigułka to darmowy kurs online dla każdej mamy, która chce sprawdzić czy grozi jej wypalenie macierzyńskie, bądź czy już jest wypalona. W tym kursie otrzymasz nie tylko informacje o etapach rozwoju wypalenia macierzyńskiego, ale także poznasz podstawowe techniki do samodzielnej pracy z wypaleniem macierzyńskim. Pigułka na wypalenie macierzyńskie to darmowe wprowadzenie w Proces Rozwojowy dla Mam, czyli pełnowymiarowy, grupowy proces terapeutyczny dla mam, które pragną odnaleźć radość i spokój w macierzyństwie.