WYPALENIE MACIERZYŃSKIE
- co to takiego? i co z nim zrobić?
Wypalenie macierzyńskie/rodzicielskie to stan nie będący aktualnie nazywany chorobą bądź zaburzeniem i nie jest wymieniany w klasyfikacjach chorób (w odróżnieniu od wypalenia zawodowego). Jednocześnie jest to pojęcie coraz powszechniej używane zarówno przez specjalistów, jak i przez społeczeństwo.
JAK POPULARNIE ROZUMIE SIĘ WYPALENIE MACIERZYŃSKIE
Wypalenie macierzyńskie często bywa rozumiane jako ogólnej niechęci do bycia w dalszym ciągu rodzicem. Na facebookowych grupach pytanie o wypalenie macierzyńskie pojawia się zwykle z opisami trudnych doświadczeń w roli matki, np. ataków złości na dzieci i poczucia braku wpływu na to, co się dzieje, pogłębiającemu się poczuciu przemęczenia i surowej samoocenie. Matki pytające o wypalenie często mówią też, że mimo przeczytania wielu książek o rodzicielstwie i wychowaniu czują, że nadal sobie z nim nie radzą. w efekcie osoby te doświadczają odczucia rozczarowania tą dziedziną życia.
OBJAWY WYPALENIA MACIERZYŃSKIEGO
Jeśli zastanawiasz się czy Twój stan można nazwać wypaleniem macierzyńskim zdecydownie zapraszam Cię do wzięcia udziału w bezpłatnym szkoleniu online “Pigułka na Wypalenie Macierzyńskie” – TUTAJ ZAPIS! Tam krok po kroku omawiam wszystkie szczegóły i pokazuję podstawowe metody pracy.
Jeśli nie wiesz czy “to już to” czy “jeszcze nie” – rozwiąż TEN QUIZ. Oczywiście jest to “tylko psychozabawa”, powstała jednak na bazie mojego wieloletniego doświadczenia w pracy i w związku z tym może Cię nakierować na to co warto zrobić dalej.
Jeśli nie wiesz czy Twoje objawy w ogóle mają jakiś punkt styczny z wypaleniem macierzyńskim oto skrócona lista spraw, które mogą sugerować, że rozmawiamy o wypaleniu i warto wykonać dwa polecone wyżej kroki.
- poczucie przemęczenia, wykończenia, wycieńczenia psychicznego i/lub fizycznego
- trudność z hamowaniem złości, wybuchy złości i gniewu
- poczucie wstydu, winy, po ataku złości
- konflikty z partnerem/ką
- poczucie braku wsparcia
- poczucie osamotnienia
- niechęć do spędzania czasu z dzieckiem, wspólnych zabaw bądź aktywności
- surowa samoocena w roli rodzicielskiej, myśli, że “nie nadaje się do tego”
- duży lęk o dziecko – jego zdrowie, życie, rozwój, tworzone relacje
- osłabienie nastroju, częsta płaczliwość
KONSEKWENCJE WYPALENIA MACIERZYŃSKIEGO
Specjaliści podchodzą do wypalenia macierzyńskiego niezwykle poważnie, gdyż jest to stan, który predysponuje do rozwoju klinicznej depresji oraz zaburzeń lękowych. Co więcej, rodzice doświadczający wypalenia zdecydowanie częściej korzystają z przemocy: i wobec siebie nawzajem, i wobec dzieci. Dlatego leczenie oraz zapobieganiu wypaleniu rodzicielskiemu jest ważnym elementem ochrony dobrostanu dziecka!
Wypalenie rodzicielskie może prowadzić do pojawiania się myśli samobójczych, a w związku z tym jest stanem zagrażającym życiu.
GDZIE SZUKAĆ POMOCY W WYPALENIU MACIERZYŃSKIM
Terapia wypalenia macierzyńskiego prowadzona jest indywidualnie bądź grupowo. Grupowe procesy terapeutyczny mają udowodniony wysoki poziom skuteczności.
Nie zawsze przy wypaleniu macierzyńskim potrzebna będzie wizyta u psychiatry – jednak jeśli stan jest poważny psychoterapeuta zasugeruje, że warto umówić się na taką konsultację.
Proces Rozwojowy Dla Mam (PRM) to program, z którego skorzystały już setki mam – jest to terapeutyczna grupa wsparcia prowadzona online połączona z kursem online podnoszącym Twoją wiedzę oraz kompetencje w roli matki. W PRMie kroczymy 6 ścieżkami, a każda z nich przybliża nas do spokoju wewnętrznego, lepszego zrozumienia siebie i bycia taką matką, jaką chcemy być.
PRM startuje 2 razy w roku. TUTAJ możesz przeczytać więcej na ten temat.
DOBRA KSIĄŻKA DLA CIEBIE
“O Matko Święta!” to terapeutyczna książka dla mam, które potrzebują chwili wytchnienia. Jest to faularyzowany poradnik, który pomoże Ci znaleźć odprężenienie, pośmiać się, popłakać, lepiej zrozumieć siebie.
KILKA OPINII O KSIĄŻCE „O MATKO ŚWIĘTA!”
„Świetna!!! I podręcznik, i historia, i wszystko!!! Polecam absolutnie każdej mamie.” Kasia
„Byłam nieufna bo nie przepadam za komediami, ale tutaj rzeczywiście zdarzyło mi się śmiać w głos podczas czytania! A najlepsze, że w ten miły sposób ostatecznie na serio stałam się spokojniejsza do dzieci… i tylko szepcze sobie pod nosem „O Matko Święta!” Ewa
„Przeczytałam, a potem kupiłam przyjaciółce na urodziny! Ta książka pracuje we mnie i robi przestrzeń na moje dzieci.” Beata
„Jestem pod wrażeniem tej książki. Nie sądziłam, że da się w taki sposób napisać powieść, żeby była i zabawna i tak pouczająca zarazem. Biorę dużo dla siebie i szczerze polecam innym.” Klaudia
A jaka będzie Twoja opinia?
Dodatkowo, książka ta przychodzi do Ciebie zapakowana jak piękny prezent! Jeśli nie wiesz jak zacząć o siebie dbać to może być dobry sposób.
“O Matko Święta!” jest dostępna w naszej księgarni TUTAJ w wersji papierowej,