MENU CLOSE

„Uknułam szalony plan! Chcę aby książka “O Matko Święta!” przyczyniły się do społecznej zmiany! Zacznijmy głośno mówić o WYPALENIU MACIERZYŃSKIM i szukajmy wspólnie drogi do przeciwdziałania temu problemowi.

– Karolina Piotrowska, psycholożka, psychoterapeutka, autorka książki „O Matko Święta!”

Ta AKCJA jest dla matek!

Nakładana na matki społeczna presja, ciągłe ocenianie i krytyka sprawia, że poziom stresu i napięcia wśród matek jest bardzo wysoki. Kiedy doświadczamy takich emocji zdecydowanie łatwiej jest wpadać w złość, czuć smutek i żal… a tym samym oddalać się od tego, jaką matką większość z nas chciałaby być.

Matki masowo cierpią na WYPALENIE MACIERZYŃSKIE, a w odróżnieniu od wypalenia zawodowego, na to nikt nie wypisuje zwolnienia! Ba! Nie jest to nawet uznana jednostka chorobowa!

Żyjemy w świecie, w którym kobieta ma być jednocześnie wspaniałym pracownikiem bądź efektywną szefową, osobą pielęgnującą ognisko domowe, dbającą o ład i porządek, a także nie popełniającą wychowawczych wpadek matką. W nocy zaś najlepiej aby była dziką i namiętną kochanką.

Poziom wymagań wobec kobiet jest niemożliwy do udźwignięcia! Dlatego coraz większa grupa matek cierpi z powodu wypalenia i depresji.

Dlatego zapraszam wszystkie matki do akcji “O matko święta!”, w której prezentujemy zdjęcia, filmy i nagrania pokazujące nasze macierzyńskie doświadczenia. Celem tej akcji jest zdjęcie presji doskonałości, perfekcjonizmu, świętości. Chcemy pokazać realne sceny z życia z dziećmi, i wspólnie znaleźć ścieżkę do transformacji złości, irytacji, smutku czy żalu w śmiech i akceptację.

Śmiech jest jednym ze zdrowych sposobów reagowania. Pozwala wprowadzić rozluźnienie. Odbarcza. Łagodzi napięcia. Dlatego będziemy łapać momenty, które mogą być zabawne, powodować uśmiech, o ile pozwolimy sobie spojrzeć na nie z innej perspektywy. Będziemy tutaj świadomie ćwiczyć pozwalanie sobie na śmiech.

Akcja “O Matko Święta!” ma być praktycznym sposobem na rozluźnienie dla mam! Złapanie dystansu! Doświadczenie wspólnoty i akceptacji. 

PODPISZ PETYCJĘ aby wyrazić swoją wspólnotę z tymi matkami, które doświadczają aktualnie wypalenia macierzyńskiego. Zadbaj w ten sposób o podnoszenie społecznej świadomości tego problemu. 

Petycja skierowana jest do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – zawiera propozycję możliwych sposobów systemowego wspierania matek.

Macierzyństwo bywa trudne i męczące. Dodatkowo, wiele matek spotyka się z krytyką, nawet ze strony obcych ludzi. W tej akcji chcemy dać matkom poczucie akceptacji i wskazać na możliwe formy wsparcia Właśnie dlatego akcja #OMatkoŚwięta „Pocztówka z Macierzyństwa” ma Ci przypominać:

Jesteś wystarczająco dobrą matką. Masz prawo odpocząć. Możesz zaufać samej sobie. Dasz sobie radę, a jeśli wydarzy się coś trudnego – nie jesteś z tym sama! Są wokół Ciebie inne mamy, które są gotowe Cię wspierać.

Czy wiesz, że nikt nie zna liczb dotyczących WYPALENIA MACIERZYŃSKIEGO? Nie wiadomo ile kobiet ma podobne symptomy. Czy jest jakiś wiek, w którym jesteśmy na to szczególnie wrażliwe? Czy wiąże się ze współwystępowaniem innych trudności? 

W związku z tym niech internet wspiera matki! Zróbmy BADANIE DOTYCZĄCE WYPALENIA MACIERZYŃSKIEGO. Uzupełnij ankietę (zajmie Ci to okołu 10 minut) i poznajmy lepiej tego skurczybka. Jak mówiła Maria Skłodowska-Curie „Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć”.

Postawmy więc razem pierwszy krok na drodze ku zrozumieniu. 

Wyniki ankiety zostaną bezpłatnie dostarczone do specjalistów zajmujących się opieką nad matkami – lekarzom, psychologom, terapeutom – zwiększając w ten sposób społeczną świadomość tego problemu.

Cel akcji:

  • przeciwdziałanie wypalenie macierzyńskiemu
  • podnoszenie społecznej świadomości dotyczącej wypalenia macierzyńskiego
  • zdjęcie z matek presji dotyczącej odczuwania zmęczenia, niechęci, braku sił i potrzeby odpoczynku od dzieci oraz macierzyństwa
  • uwspólnienie doświadczeń – odczucie wspólnoty
  • wywołanie radości, śmiechu, przypływu dobrego humoru
  • zmniejszenie odczucia presji i napięcia
  • uwolnienie się od przymusu bycia lepszą, idealną, perfekcyjną matką
  • praktyczny trening poszerzania perspektywy i łapania dystansu do tego, co się wydarza
  • doświadczenie akceptacji

Akcja została zainicjowana w sierpniu 2020 roku przez Karolinę Piotrowską – psycholożkę, seksuolożkę, psychoterapeutkę pracującą od lat z kobietami w okresie okołoporodowym i matkami małych dzieci.

Dołącz do Akcji #OMatkoŚwięta

Jeśli chcesz dołączyć do akcji prześlij nam swoje zdjęcie, film lub nagranie na adres akcja(at)omatkoswieta.pl bądź wyślij je jako prywatną wiadomość na Facebooku lub Instagramie.

Jeśli na materiale widać twarz osoby dołącz w mailu następującą klauzulę „oświadczam, że wizerunek widoczny na zdjęciu/filmie należy do mnie bądź do małoletniej osoby, której jestem opiekunem prawnym. Wyrażam zgodę na korzystanie z tego materiału w ramach akcji #OMatkoŚwięta.”

Słowa wsparcia dla Matek - Cytaty i Inspiracje

WAŻNA SPRAWA

Akcja #OMatkoŚwięta ma przynieść ulgę i dać poczucie wspólnoty matkom. Jednocześnie nie jest to akcja, która ma służyć ośmieszaniu, wyśmiewaniu bądź poniżaniu kogokolwiek. Dlatego zastrzegamy sobie prawo do publikowania tylko wybranych materiałów.

Informacje dla Prasy, Radia, Telewizji, Influencerów

Zainicjowałam akcję #OMatkoŚwięta z potrzeby niesienia wsparcia innym mamom. Nagłośnienie problemu WYPALENIA MACIERZYŃSKIEGO jest bardzo istotne, a lepsze poznanie tego zagadnienia może w znaczący sposób poprawić jakość życia matek. Dlatego będzie mi niezmiernie miło jeśli wykorzystasz swój profil na FB, bloga, podcast, kanał na YT by opowiedzieć o akcji swoim odbiorcom. Razem możemy więcej!

Jeśli masz ochotę napisać bądź opowiedzieć o tej akcji poniżej udostępniam Ci materiały, które mogą być w tym pomocne. Jeśli chcesz podzielić się ankietą i/lub badaniem – po prostu udostępnij na swoim profilu link do tej strony.